Smutny, ale prawdziwy fakt dotyczący naszego społeczeństwa, to brak dobrych manier. Niestety coraz częściej można zauważyć postawę “wszystko mi wolno” czy “nie dam sobie nic narzucić”, przez którą dzisiejsza młodzież zupełnie bagatelizuje zasady savoir vivre, czyli dobrego wychowania. Dzieci śmieją się ze starszych zamiast im pomagać, chłopcy wpychają się w drzwiach przed dziewczętami, a młodzież nie umie poprawnie trzymać sztućców. Co się z nami dzieje, że już nawet takich podstaw nie jesteśmy w stanie wyegzekwować i przestrzegać?
Nie raz, gdy wybierałam się gdzieś do restauracji, widziałam ludzi, którzy nie potrafili poprawnie trzymać sztućców. Wiele osób często rezygnuje z używania noża. W ten sposób można jeść, ale nie w miejscu publicznym! Trochę kultury z zakresu savoir vivre jednak się od nas wymaga. Przecież wszyscy na Ciebie patrzą! Niektórzy stwierdzą, że nie nie obchodzi ich co inni o nich pomyślą, ale kto wie, czy kiedyś nie pożałują swojej decyzji. Może się bowie okazać, że akurat obok Ciebie usiadł Twój szef, który z pewnością zwróci uwagę na Twoje maniery. Albo znów inna sytuacja: Kolacja we dwoje! Wspaniały, romantyczny pomysł, ale co jeśli Ty nie pamiętasz jak poprawnie trzymać sztućce? Chcesz się zbłaźnić przed Twoją drugą połówką? Wiedza dotycząca sztućców nie kończy się na ich prawidłowym stosowaniu. Często może się nam przydarzyć, że będziemy organizowali przyjęcie, obiad itp. dla gości. Właściwe nakrycie do stołu jest równie istotne! Zaprosisz przyszłych teściów, albo szefa lub jakąś wibitną postać, a Twój stół będzie zdarzał ewidentne braki w etykiecie savoir vivre. Myślisz, że Twoi goście nie będą się na tym znać? Przecież to podstawa! Nie wierzę, ay można było nie zauważyć takiej wpadki.
Wiele z zasad savoir vivre wciąż się stosuje. Odnoszą się one do naprawdę podstawowych sytuacji życia codziennego. Sposób jedzenia, mówienia, odnoszenia się do innych osób...to wszystko savoir vivre. Obawiam się, że większość z nas utożsamia savoir vivre albo z elitą, albo z przepuszczaniem kobiet w drzwiach. Szkoda, że jesteśmy tak nieświadomi wagi savoir vivre i nie chcemy się szkolić w tym zakresie. Kobieta rzeczywiście ma pierwszeństwo w drzwiach, ale uwaga...nie zawsze! Przykładem może być restauracja, gdzie mężczyzna jako pierwszy wkracza, a dopiero za nim kobieta. Ta reguła sięga swoją historią jeszcze czasów westernów, kiedy saloony były zbyt niebezpiecznym miejscem dla płci pięknej. Panie wymagały właściwej eskorty, aby przypadkiem nie dostały jakąś przelatującą flaszką ;) Czasy się zmieniły, ale zasady nie. Jest o piękna tradycja, którą warto podtrzymywać. Niestety niewiele osób o niej wie. Tymczasem właśnie restauracje są najpopularniejszym miejscem, do którego wybierają się pary. Wspaniale byłoby widzieć, że ktoś zna tę regułę savoir vivre.
Podobną sytuacją do tej z przepuszczaniem kobiety w drzwiach restauracji jest schodzie po schodach. Otóż właśnie klatka schodowa jest kolejnym uprzywilejowanym miejscem. Podobnie jak w restauracji, również tutaj pierwszy podąża pan, a za nim pani. Uzasadnieniem jest troska o bezpieczeństwo kobiety, która nieopatrznie mogłaby stracić równowagę itp. Mężczyzna powinien być gotów służyć pomocnym ramieniem. Czyż nie jest to kolejny piękny zwyczaj savoir vivre? Może feministki się ze mną nie zgodzą, ale ja lubię być traktowana wyjątkowo. Kobiety są dużo delikatniejsze od mężczyzn i stąd wymagają szczególnych względów. Savoir vivre zabezpieczało te przywileje. Niestety dzisiejszy świat nie traktuje zasad kulturalnego zachowania wystarczająco poważnie.
Jest jeszcze wiele innych reguł savoir vivre, które powinny być przestrzegane przez nas, a nie są. Dzisiejszy świat wiele rzeczy upraszcza, a inne znów bagatelizuje. Mamy świra na punkcie tolerancji i wolności, które to wartości przestały oznaczać to czym rzeczywiście są. Rozumiane na opak często zamiast uszczęśliwiać o ironio ograniczają nas. Savoir vivre stało się takim niemodnym punktem, który został skreślony niewiadomo przez kogo. Powinniśmy odnowić tę tradycję, pokazywać, że nam zależy i walczyć o savoir vivre. Swoim przykłądem powinno się świadczyć o wadze i pięknie tego kanonu zasad. Savoir vivre to wcale nie przeżytek, a dzięki tej wiedzy możemy stać się społeczeństwem na poziomie. Trzeba o to walczyć!