Moje małe rady na...
Problemy zwykłych ludzi

Profesjonalne przemówienie



Na osobę, która ma się zaprezentować publicznie, czyha wiele pułapek, które mogą zepsuć nawet najlepiej przygotowaną mowę.

Wielu  da się uniknąć, wystarczy bowiem pomyśleć, zaplanować kontrreakcję  i spróbować je wyeliminować, przynajmniej większość z nich. Pierwsze, to pułapki, które sami sobie zafundowaliśmy. Należą do nich : źle dobrane ubranie i  nieprzewidziane reakcje organizmu, takie jak czkawka ( może się zdarzyć), nerwowe tiki, jąkanie, urywany oddech, dobrze jest wtedy posłużyć się żartem, dowcipnym tekstem wyjaśniającym słuchaczom do czego doprowadza stres. Zmniejszy to nie tylko napięcie widzów, ale także nasze własne. Czasem przy mównicy organizatorzy stawiają szklankę z wodą. Fachowcy nie radzą jednak jej pić, aby nie powstała nagła potrzeba skorzystania z toalety, lecz tylko zwilżać usta.  


Odpowiednie ubranie to klucz do sukcesu. Może wzbudzić szacunek , zainteresowanie, poczucie jedności ( należymy do tej samej grupy), ale także lekceważenie i niechęć. Za ciasne koszule, czy bluzki rozchylające się na piersiach, niedopinające się marynarki i za krótkie spódnice, nie tylko wprawią nas samych w zakłopotanie, ale to samo uczucie stanie się udziałem widzów. Powinniśmy zatem ubrać się wygodnie, najlepiej w stylu klasycznym. Nie obwieszać się biżuterią, nie stosować zbyt ostrego makijażu, pamiętając, ze widzowie ( mimo swojej nazwy) w tym przypadku przyszli nas przede wszystkim słuchać, a nie oglądać.


Dobrze jest także uzgodnić z gospodarzem temat i tytuł przemówienia, pozwoli to uniknąć pomyłek i może wyjaśnić wszelkie niejasności. Jeśli potrzebujesz konkretnego sprzętu do swojej prezentacji, mam tu na myśli magnetofon, rzutnik, odtwarzacz CD, magnetowid itp., upewnij się, że organizatorzy dysponują takim sprzętem, lub weź swój własny, wcześniej sprawdzony. Dobrze jest także poznać pomieszczenie, w którym będziemy przemawiać i zapamiętać układ miejsc oraz inne charakterystyczne cechy ( położenie okien – ważne jeśli korzystamy ze slajdów lub telewizora, wielkość sali itp.) Sprawdź także w jakich warunkach będziesz przemawiać, czy jest miejsce na położenie  notatek, czy jest tablica i jakiego rodzaju. Taka wiedza pozwoli zmniejszyć zdenerwowanie przed wystąpieniem, a w konsekwencji przyczynić się może do naszego sukcesu.


Nasza wiedza o audytorium pozwoli nam uniknąć sytuacji niezręcznych, już na samym początku. Jednak robi różnicę fakt czy będziemy mówić do licealistów, czy do emerytów, ważne jest także to,  z jakiej okazji jest spotkanie, w którym mamy wziąć udział. Treść wystąpienia chociaż w części dobrze jest dostosować do okazji.  Warto dowiedzieć się kto występuje przed , a kto po nas, ile dokładnie mamy czasu, czy jest przewidziana przerwa.


Dobrze jest przed przemówieniem popracować nad emisją głosu. Nie mówmy szybko, nie krzyczmy, jeśli trzeba mówić głośniej, nauczmy się wydobywać głos na przeponie. Ściszaj także czasem głos, zmieniaj ton i tempo mówienia. Miej poczucie humoru, zwłaszcza traktuj samego siebie z dystansem. Uśmiechaj się i patrz w oczy swojemu audytorium.


Kreator www - przetestuj za darmo